Motorlet, 1985

MotorletOZW Motorlet (back)

 

V roce 1985 zahráli OZW dnes už památný koncert v pražském Motorletu, který byl zaznamenán. Nahrávku vydal v roce 1991 na kazetě Black Point, tři videoklipy pořízené na koncertu se staly základem k dnes už zásadnímu dvouhodinovému dokumentu Hudba ´85, který se dostal i do kin před rokem 1989. OZW spoře vystupovali v 80. letech i v nové éře po roce 89. V roce 1990 vydal Panton OZW vlastní EP s pěti písničkami v rámci edice Rock debut. V roce 1997 vyšlo studiové album Nevergreeny (Black Point). Koncem 90. let skupina uzavřela svou činnost. V letech 2012-2013 začal Black Point se Zbyndasem střádat plány na vydání CD Motorlet, v roce 2014 se však zhoršil Zbyndasův zdravotní stav natolik, že se práce zastavily. V prosinci 2014, těsně před Vánocemi, Zbyndas zemřel.

Zdálo se, že jedna kapitola českého bigbítu je uzavřena. Jenomže – rozdělané CD Motorletu nedalo BP spát a pro dokončení prací se stal spouštěcím mechanismem moment, kdy se ukázalo, že Zbyndas před skonem pověřil známého pražského performera Hmyzáka, aby jej v případě vystoupení v OZW zastoupil.

Black Point inicioval vzpomínkový koncert OZW na Zdeňka Zbyndase Lorenze v klubu Vagon na 25. února 2016, tedy zhruba rok po jeho skonu. Jednorázové akce se účastnila polovina původní skupiny v sestavě z Motorletu roku 1985, a to s tehdejším původním repertoárem! Přibyly i nové masky, zvuk byl opět hutný rachot a příjemně zaplněný Vagon si vynutil dva přídavky. Hosty byli předkapela Yamrtaal Vladimíra Šťástky (Visací zámek) a duo Zděněk a Mařek (volná variace na Ženy). Součástí koncertu se stal též křest CD OZW – Motorlet, obsahuje – kromě audionahrávky – také ony 3 videoklipy skupiny z filmu Hudba ´85. Na obal CD byly použity původní Zbyndasovy obrázky, grafiky a ručně psané texty. Na místě bylo dostupné i zbrusu nově zreedované album Nevergreeny, ovšem tentokrát doplněné o 6 písniček z EP Bych (Panton 1990). Pralinkou na dortíku byl omezený počet trik a placek OZW, které publikum na koncertě ihned vykoupilo! A každý dostal plakát – malý či velký, jak kdo chtěl…..

(úryvek textu ze stránek Black Point Music)